Connecting Europe Express w Krakowie – promuje kolej

Connecting Europe Express zatrzymał się na stacji Kraków Główny. Pociąg promujący kolej – podobnie jak inne pociągi dalekobieżne, regionalne i aglomeracyjne korzysta z efektów inwestycja realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. m.in. na odcinku Kraków – Rudzice. Prace są współfinansowane z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

„Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej”.

Wizyta pociągu Connecting Europe Express w Krakowie wpisuje się w obchody Europejskiego Roku Kolei – inicjatywę Komisji Europejskiej, która promuje kolej jako bezpieczny i ekologiczny środek transportu. Małopolska, dzięki kolei zyskuje coraz lepsze możliwości podroży. Rozwój najbardziej ekologicznego środka transportu jest możliwy dzięki znacznym środkom budżetowym i unijnym przeznaczanym w ostatnich latach na kolej.

Europejski skład Connecting Europe Express wjechał do Polski 19 września br. Pociąg miał specjalne postoje w Warszawie, Muszynie, w Gdańsku przy kolejowych targach TRAKO, Białymstoku. Ekspres wyruszył w trasę 2 września z Lizbony i odwiedzi ponad 40 miast w 26 krajach.

Nowa kolej w Krakowie dla sprawnych połączeń krajowych i międzynarodowych

W stolicy Małopolski, przebudowywana jest linia średnicowa. Dzięki niej łatwiejsze będą podróże aglomeracyjne oraz w kraju i Europie. Atrakcyjna oferta będzie możliwa dzięki przebudowie i budowie nowych przystanków, torów, estakad, mostów, wiaduktów. Kolej staje się w pełni dostępna dla wszystkich podróżnych, także osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Zastosowane rozdzielenie ruchu dalekobieżnego od aglomeracyjnego znacznie usprawni i zwiększy możliwości kolei. Przewoźnicy będą mogli uruchomić większą liczbę połączeń. Projekt: „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej”, to największe przedsięwzięcie unijne, realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Krakowie.

Kolej zmienia się dla podróżnych w Małopolsce

Dzięki inwestycjom PLK, realizowanym w województwie, m.in. przy wsparciu środków unijnych kolej staje się bardziej dostępna i komfortowa. Pasażerowie zyskują dostępniejsze, wygodniejsze stacje, przystanki i atrakcyjne możliwości przejazdów pociągiem. Czas podróży skróciła m.in. modernizacja trasy między Krakowem a Katowicami. Wzrost bezpieczeństwa w ruchu kolejowym zapewniła budowa bezkolizyjnych skrzyżowań.

W Krakowie nowa kolej powstaje w ramach projektu: „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej”. Projekt o wartości przeszło 1 mld zł współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”. 

Kraków – nowoczesna kolej z historią
Kluczowy etap budowy nowego mostu kolejowego nad Wisłą 

Print Friendly, PDF & Email