PLK zwiększą bezpieczeństwo na przejeździe na ul. Półłanki w Krakowie

Zdjęcie przejazdu kolejowo-drogowego na ulicy Półłanki w Krakowie.

Nowa nawierzchnia, chodnik dla pieszych, nowoczesna sygnalizacja, urządzenia zabezpieczające i lepsze oświetlenie – tak zmienia się przejazd kolejowo-drogowy przy ul. Półłanki w Krakowie. Dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zwiększone będzie bezpieczeństwo na ważnym skrzyżowaniu. Inwestycja współfinansowana ze środków UE, w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

W ramach inwestycji wymieniona zostanie nawierzchnia na odcinku ok. 60 metrów. Nowa droga będzie szersza, a po północnej stronie pojawi się chodnik. Na samym przejeździe zabudowane będą nowe płyty, które ułatwią pokonywanie samochodem trzech torów w tym miejscu. Bezpieczeństwo poprawi się również dzięki nowej sygnalizacji świetlnej, urządzeniom zabezpieczającym i nowym latarniom, które zostały zamontowane przy przejeździe.

Bezpiecznej dla kolei, bezpieczniej dla krakowian
W poniedziałek (25 lipca) ruszy ostatni etap modernizacji przejazdu kolejowo-drogowego na ul. Półłanki w Krakowie. Przez ok. 4 tygodnie przejazd kolejowo-drogowy będzie zamknięty. Samochody pojadą objazdem, a autobusy komunikacji zbiorowej będą mieć zmienione trasy. Dla pieszych i rowerzystów wykonawcy przygotują bezpieczne korytarze, którymi będzie można przedostać się na drugą stronę linii kolejowej. Prace budowlane zakończą się w drugiej połowie sierpnia.
Pierwszą część prac wykonawcy zrealizowali w zeszłoroczne wakacje. Przebudowa została podzielona na etapy, ze względu na ciągłość ruchu pociągów na ważnej linii kolejowej, łączącej Kraków z Tarnowem i Rzeszowem. Prace planowane są w porozumieniu z lokalnym zarządem dróg – w okresie wakacji ze względu na mniejsze natężenie ruchu samochodowego.

Modernizacja przejazdu kolejowo-drogowego na ul. Półłanki to element wartego przeszło 1,2 mld zł projektu „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej”. Jest to największa unijna inwestycja transportowa w Krakowie. Dzięki niej zwiększą się możliwości kolei dalekobieżnej i aglomeracyjnej w całej Małopolsce.  Zadanie współfinansowane jest w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę.”

Zmiana organizacji ruchu w rejonie ul. Powstańców Wielkopolskich
Drugi tor w centrum Krakowa pomnoży możliwości kolei w regionie

Print Friendly, PDF & Email